Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

Αστέρας Παρακαλάμου-Πωγωνάτος 2 - 2 !

Ισόπαλος με σκορ 2 - 2, έληξε ο αγώνας της ομάδος μας στον Παρακάλαμο, με την τοπική ομάδα. Στην ποδοσφαιρική αυτή συνάντηση δεν υπάρχει καμία κριτική. Σε έναν αγώνα που ακόμα 100 χρόνια να παίζανε, οι δικοί μας, γκολ δεν βάζανε. Δεν υπάρχει καμία, μα καμία δικαιολογία, ούτε του ότι η ομάδα μας έπαιζε ελλιπής ( έλειπαν, ο  Πότσης,  Βαρτζιώτης, Παπάζης κλπ), γιατί και η ομάδα του Αστέρα, έπαιζε από το 44΄ με 10 παίκτες και από το 59΄ με 9 παίκτες, οι δικοί μας, αντί να βάλουν την μπάλα κάτω και να γίνει ομαδικό παίξιμο, για 30 λεπτά είχανε μείνει 6 παίκτες πίσω από την μεσαία γραμμή, να φυλάνε τους 2 παίκτες ελεύθερους του Αστέρα και μπροστά να μπερδεύονται και να μη ξέρουν που να πάνε και τι να κάνουν. Μερικές φορές νόμιζες ότι η ομάδα μας έπαιζε με 7 παίκτες και ο Αστέρας με 11.
Για την Ιστορία, ο Αστέρας προηγήθηκε στο 16΄, η ομάδα μας ισοφάρισε στο 21΄ με τον Στούκα σε 1 - 1, στο 31΄ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι ("χαζή" ανατροπή αντιπάλου παίκτη, από τον Σ. Μυριούνη) προηγήθηκε με 2 - 1,  για να κλείσει το ημίχρονο με αυτό το σκορ και τον Αστέρα με 10 παίκτες. Στο Β΄ ημίχρονο, όπως προείπαμε ο Αστέρας έμεινε με 9 παίκτες, παρόλα αυτά η ομάδα μας, δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά, άσε που παραλίγο να δεχθεί και τρίτο τέρμα. Στα τελευταία 5΄ κατέβηκε και ο τερματοφύλακας της ομάδος μας στα αντίπαλα καρέ για να ενισχύσει την επίθεση, πράγμα που έγινε στο 90φεύγα, που ο Θάνος με εξαιρετικό πλασέ ισοφάρισε σε 2 - 2.